top of page
Szukaj

Kim jesteś? Twórcą czy odtwórcą?

Rozpocznijmy od zrozumienia podstawowego podziału naszego mózgu. Mamy półkulę lewą, która jest znana z logicznego myślenia, analizy danych, i skłonności do matematyki. Z drugiej strony, półkula prawa odpowiada za kreatywność, wyobraźnię, i intuicję.


Korzystając z lewej półkuli mózgu, często popadamy w pułapkę odtwarzania tego, co już istnieje. Stajemy się odtwórcami, powielając schematy i idee, które już zostały stworzone. W efekcie, pozostajemy w strefie komfortu, unikając ryzyka i innowacji.


Jednakże, warto zauważyć, że nauczanie i schematy, które przyjmujemy od rodziny, przyjaciół, czy społeczeństwa, mogą również być ograniczające. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo te wzorce wpływają na nasze działania i podejmowane decyzje.


Popadając w monotonię lewej półkuli, stajemy się pamiętliwi, krytyczni wobec siebie i innych, i nieustannie porównujemy się z innymi. Odczuwamy stres związany z ciągłym wyścigiem o osiągnięcia społeczne i życiowe. Jest to sytuacja, w której działamy jak roboty, pozbawieni zdolności do spontaniczności i kreatywności.


Chwilowe ucieczki od rutyny, na przykład podczas wakacji, pozwalają nam na chwilę złapać oddech. Jednakże, czy naprawdę w pełni się wtedy relaksujemy? Często kontrolujemy każdy aspekt tego czasu wolnego, martwiąc się o liczby dni urlopu czy zachowanie dzieci. Ta stała ocena i kontrola naszego życia może prowadzić do większego stresu i napięcia.


Aby stać się twórcą swojej rzeczywistości, musimy wyjść poza granice lewej półkuli mózgu i otworzyć się na kreatywność prawej półkuli. To właśnie tam tkwi nasza intuicja i zdolność do tworzenia czegoś zupełnie nowego. Jednakże, aby to osiągnąć, musimy się odciąć od ograniczeń narzuconych nam przez społeczeństwo i media.


Kreatywność to nie tylko aktywność twórcza, ale również sposób bycia i myślenia. To umiejętność relaksowania się i pozwolenia sobie na spontaniczność. Poprzez medytację i terapię sztuką, możemy rozwijać swoją kreatywność i odkrywać nowe aspekty swojej osobowości.


Niezależnie od tego, czy wybierzesz warsztaty intuicyjnego malowania czy udział w procesie VedicArt, ważne jest, abyś zaufał sobie i swojemu wewnętrznemu głosowi. Życie jest pełne możliwości, ale musimy być gotowi na zmiany i otwarci na nowe doświadczenia.


Zachęcam Cię, abyś zatrzymał się na chwilę, odetchnął głęboko i przestał oceniać siebie i innych. Odkryj w sobie kreatywnego twórcę i pozwól swojej wyobraźni rozkwitać.


Z serdecznymi pozdrowieniami,


Kaja Kucharska

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page